„Miért fejlesztünk ilyen óvodai csoportokat, ahol többségében vagy teljes mértékben ukrán gyerekek tanulnak?” – tette fel a kérdést az államtitkár. „Sokan élnek vegyes házasságokban, és az ott született gyermekeknek is szeretnénk magyar nyelvű oktatást és nevelést biztosítani. A másik ok, hogy az itt élő ukránok egy másik nemzet kultúráját, nyelvét, szokásait is megismerjék. … Ha megtanulnak magyarul, az csak előnyükre válik. Reméljük azt, hogy ezek a gyerekek előbb-utóbb magyar iskolákba vagy akár magyar felsőoktatási intézményekbe fognak járni, és ránk pedig barátként fognak tekinteni – jegyezte meg Potápi Árpád.

A központ az Ungvári Városi Tanács tulajdonában van. Az intézményben három óvodai csoport – egy vegyes korosztályú, egy ukrán tannyelvű nagycsoport, és egy vegyes korosztályú magyar tannyelvű tagozat – valamint 11 évfolyamos ukrán tannyelvű iskola működik. Az óvodafejlesztési program második ütemében az óvoda magyar csoportjának termeit újították fel. A magyar csoport új bútorzatot is kapott. Jelenleg 18 kisgyerek jár a Napocska csoportba. Évről évre egyre többen választják a magyar tagozatot. Két éves kortól fogadják a kicsiket az óvodában. Az ukrán gyerekekkel magyarul énekelnek és játszanak, annak érdekében, hogy ők mielőbb elsajátítsák a magyar nyelvet.

Forrás: kiszo.net