A Kassához közeli, részben magyarok lakta Bódva parti kisvárosban a bölcsőde új épületének átadását hálaadó istentisztelet előzte meg a helyi református templomban.

A miniszterelnöki megbízott az ünnepélyes átadón beszélt a nemzet megmaradásáról, az összefogás szükségességéről az értékalkotásról, s azon belül a külhoni magyarságot megcélzó programokról is.

Szili Katalinfelidézte: a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága a Magyar Állandó Értekezlet állásfoglalása alapján 2019-re a külhoni magyar gyerekek éve tematikus programot hirdette meg, amellyel a civil és az egyházi szervezetek gyermekbarát tevékenységét támogatja, és jól kiegészíti a magyar kormány másik legnagyobb költségvetésű külhoni programját, az óvodafejlesztési programot. Hozzátette: utóbbi a magyar kormány, az önkormányzatok és egyházi közösségek együttműködésével valósul meg, és jól jelzi, hogy csak összefogással biztosítható a nemzet megmaradása.

„A két program egymást jól kiegészítve megmutatja, hogy a magyar államnak minden gyermek számít, és ehhez a lehető legtöbb segítséget igyekszik nyújtani ahhoz, hogy optimális közegben tanulhassanak, fejlődjenek" - mutatott rá Szili Katalin. Hangsúlyozta: a mai Európában egy kormánynak határozott demográfiai stratégiával kell rendelkeznie, hosszú távú befektetéssel kell biztosítania a felnövő új generáció jólétét.

A miniszterelnöki megbízott az átadott új helyi bölcsődére utalva kiemelte: örömteli, hogy itt egy közösség, a magyar állam támogatásával megalapított egy új intézményt, megvásárolt, felújított egy régi, ám annál szebb épületet, amelyben a múlt, a jelen és jövő találkozik - azután pedig fáradságot nem kímélve építkezetek.

A 15 gyermek befogadására tervezett új magyar bölcsődét Szepsin a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program keretében nyújtott, mintegy 300 ezer euró összegű támogatásnak köszönhetően sikerült megépíteni.

Forrás: MTI

Fotó: archív, forrás: http://www.reformata.sk