Mivel a digitális világ életünk szinte minden részébe beszivárgott, ezért a gyerekek, sőt a csecsemők sem mentesülnek a hatásaik és bizonyos tekintetben a befolyásuk alól. Különösen fontos ezt figyelembe venni a legkisebbek, vagyis a 0-6 éves korcsoportba tartozó gyerekek esetében.

Az úgynevezett digitális nevelés elvei sok szempontból egyeznek a klasszikus nevelési elvekkel. Irányítást, szabályozást, határokat jelent. Hogyan kell átkelni a zebrán, idegenekkel kommunikálni, jelezni, hogy valakinek a viselkedése sértő, bántó, segítséget kérni, mindez része a nevelési folyamatnak és mind online, mind offline megvannak a maga szabályai.

Sokat segít a hétköznapokban, egy olyan szabályrendszer vagy házirend kialakítása, ami a kisgyerekeknek is átlátható, és kapaszkodót ad a felnőtteknek, hogy milyen kereteket jó betartani a digitális eszközök és felületek terén.

 

A következőkben lássunk néhány alapszabály javaslatot a 0-6 éves korosztályhoz:

1. Ne hagyjuk a kisgyerekeket az okoseszközökkel egyedül! Telefon vagy laptop használat csak felnőtt felügyeletével legyen engedélyezett.

2. A gyermeknek ne regisztráljunk saját közösségi oldal fiókot vagy e-mail címet! Van, hogy a kapcsolattartás miatt vagy azért, hogy egy-egy játékot könnyebb legyen a telefonra letölteni, a szülők egyszerűbbnek tartják a gyerek számára a külön e-mail fiók létrehozását. Ilyen fiatal korban azonban ez még többet árthat, mint segíthet.

3. Csak olyan appokat használjon, töltsön le a gyermek, amit a szülők is ismernek! A picik is hamar eltanulják az applikáció letöltésének egyszerű folyamatát. Ügyeljünk arra, hogy csak azok az alkalmazások legyenek az okoseszközökön, amiket a szülők jól ismernek és a gyermek biztonsággal használhat (pl.: érdemes megnézni egy-egy videós összefoglalót a kiválasztott játékról, hogy az valóban óvodásnak való grafikai elemeket használ).

4. Gyermek ne tölthessen le semmit a szülei tudta nélkül! Igaz ez a játékokra (ahol vannak például fizetős funkciók), fotókezelő applikációk (szebbek lehetnek a fotók, de van, hogy a kamera hozzáférést kér érte a gyártó) és persze minden kommunikációs alkalmazásra. Érdemes beállítani, hogy csak külön azonosítással (pl.: kód vagy újlenyomat) lehessen applikációt letölteni a telefonra.

5. Csak olyan honlapokat látogathasson meg a gyermek, amelyek neki valók! Ha kisgyerek kezébe kerül egy eszköz (lényegtelen, hogy saját vagy a szülő eszköze), mindig ügyeljünk a szűrőprogramok beállításaira, hisz ezekkel védhetjük meg az óvodásokat a kéretlen tartalmaktól.

6. A közösségi oldalak (a TikTokot is beleértve) a fórumok és a chat oldalak, appok nem kisgyerekeknek valók. Számtalan tanulmány igazolja, hogy a kisgyerekek számára szorongást okozhat a közösségi média felületek folyamatos követése. Érdemes ezen felületek engedélyezését a javasolt korhatár betöltéséhez (13 év) időzíteni.

7. Szükséges megértetni a picikkel, hogy mik azok az érzékeny adatok, amiket nem mondhat/írhat le idegennek. Név, lakcím, szülők neve, óvoda neve, telefonszám, bármilyen jelszó vagy egyéb érzékeny információ a család magánéletéről (pl.: mikor megy a család nyaralni külföldre).

8. Éreztetnünk kell a gyermekkel, hogy ha megijedt, felzaklatta valamilyen tartalom vagy ha kellemetlenül érzi magát, akkor bizalommal fordulhat a szüleihez.  

Ezek a szabályok nem csak útmutatóként használhatóak, de óvodás, iskolába készülő gyerekek esetében a mindennapi beszélgetések, az otthoni házirend részét is képezhetik.

A fejlődéslélektan mai állása szerint a gyerekeknek stabil, átlátható és érthető keretekre van szükségük a világban való eligazodáshoz és ahhoz, hogy biztonságban érezzék magukat, emellett pedig a szülők, pedagógusok példaképként és útmutatóként is részt vesznek a gyerekek életében. Ezért is fontos, hogy felvértezzék magukat azzal a tudással, amivel egy kiegyensúlyozott, biztonságos és harmonikus élethez segíthetik hozzá a családot és főként a gyerekeket.

Villányi Gergő

 

 

2021. december 11.
ovi-line
Villányi Gergő

Villányi Gergő, pszichológiai tanácsadó
Fő érdeklődési területe a digitális pszichológia, amely az okoseszközök, az online kommunikáció, a közösségi média a személyiségre, kommunikációnkra, kapcsolatokra gyakorolt hatásait vizsgálja.
digitalispszichologia.hu alapítójaként rendszeresen publikál ismeretterjesztő cikkeket digitális pszichológia témában és számos digitális tudatosságot fejlesztő kezdeményezéssel, szervezettel működött együtt az elmúlt években. Fontosnak tartja, hogy gyermekek és szülők egyaránt tudatossá váljanak a digitális világ hatásait tekintve.