Óvodától - iskoláig

közös játék

Három éves múltam éppen, eleinte sírtam, féltem…”- szavalják a bátor hatévesek iskoláskorba lépve, önbizalommal telve az ovibúcsú ünnepnapján. De mi történik az alatt a bűvös három év alatt? Hogyan lesz egy bátortalan, félénk kisóvodásból iskolaérett iskolás? Milyen út vezet odáig? Hogyan segíthetünk szülőként, óvónőként?

A hároméves félénken, sírdogálva, bizonytalansággal teli szívvel lépi át az óvoda küszöbét. Lassan felveszi annak ritmusát, napi rendjét, figyelme a társai felé fordul.

2021. január 14.

Új év… új remények…, avagy van-e fény az alagút végén?

2021 gyerekszemmel

Világjárvány… online óvoda… kilátástalanság… Nézd egy kicsit gyerekszemmel!

Egy új év kezdetén mindenki mérlegel. Mérlegre tesszük előző évünket, elért céljainkat, valamint terveinket és vágyainkat a következő évre. Szerintem bátran mondhatjuk, hogy a 2020-as év mindenki számára sok változást és nehézséget hozott. Szembekerültünk egy világjárvánnyal, ami még mindig tombol és szedi áldozatait, kit közvetlen, kit közvetve.

2021. január 07.

Nézed, de vajon látod is?

Vágyak a képernyő előtt

Néztél-e gyermekek, kis óvodások szemébe az utóbbi időben, s ha néztél, láttad-e azt, hogy mennyire hiányzik nekik az óvodai közösség, a napi rutin, az elfoglaltság? Néztél-e szülők szemébe, s ha néztél láttad-e az aggodalmat, a napi teendők és a gyermekek online oktatásának biztosítása között vergődő mindennapok súlyát? Néztél-e pedagógusok szemébe, s ha néztél láttad-e a hatalmas nyomást, ami a vállaikra nehezedik, a kiduzzadt szemek mögül visszaköszönő pedagógusi hivatás legszebb üzenetét, hogy mi mindig minden körülmények között itt vagyunk nektek?

2020. december 19.

Ünnepi varázslatok (2.)

karácsony

A gyerekek hatalmas élménye a Mikulás várása, ennek az időszaknak egy újabb varázsa, a kedves, öreg ajándékozó piros ruhás bácsi, aki a rénszarvas szánon érkezik közénk, és hozza a finomságokat.

2020. december 16.

Varázslat az óvodában

kezek

Minden kezdet nehéz – szokták mondani, s nincs ez másként az óvodában sem. Amikor a kicsiny gyermek megérkezik hozzánk, némi időre van szüksége, míg megismer minket, csoporttársait. Meg kell tanulnia anyukája, apukája nélkül lenni egy számára addig ismeretlen helyen, ismeretlenekkel körülvéve. Van, akinek a beilleszkedés nagyon gördülékenyen megy, de vannak olyan gyerekek is, akiknek nehezebb ez a folyamat. Mégis szinte észrevétlenül történik meg a beilleszkedés, egyik napról a másikra. Olyan varázslat történik az óvodában, ami számomra is megmagyarázhatatlan.

2020. december 12.

Csodálatos karácsony

advent

Szerencsésnek érzem magam, még emlékszem, mikor gyerekként jobb híján almát, diót, mézeskalácsot tettünk a fenyőfára. Nem mai csillogó díszeket, girlandokat. Nem is a csillogás, a fényözön, hanem a hangulat, a felnőttekkel töltött egymásrafigyelős idő az, ami magában rejtette a csodát és ami, még most is visszaköszön a gyerekkor távlatából.

2020. december 11.

Ünnepi varázslatok (1.)

adventi koszorú

Emlékszem gyerekkoromban, alig vártam a Mikulás és az angyal eljövetelét. Hatalmas izgalommal készültem, és mikor megszólalt a csengő szaladtam, ott volt a sok finomság, a játék, vagy épp a ruha, de ott volt a virgács is Mikuláskor és a karácsonyfa karácsonykor. Nem volt akkor még bőségzavar, az első kivi nekem még szőrős krumpli volt, vagy, ahogy Erdélyben mondjuk pityóka. Nem is a rengeteg ajándék jelentette a varázslatot, hanem a keretet adó mese: ki a Mikulás? Hogyan hozta be az angyal a karácsonyfát? Miért nem vettem észre?

2020. december 10.

A játék, ami összeköt…

Gyerekek Homoródkarácsonyfalván

Első óvodai tanévemet kezdtem a szülőfalumhoz közeli Homoródkarácsonyfalván… Izgatottan vártam a nagy találkozást a gyerekekkel. Kíváncsi voltam, hogyan fogadnak majd mint új óvó nénit.

Megtudtam, hogy bár száz százalék székely – magyar falu, mégis sokfélék, a székelyek mellett vannak roma családból származó gyerekek és olyanok is kik árvaházból kerültek nevelőszülőkhöz.

2020. december 02.

A szivárványon túl

Hogy mi lakik a szivárványon túl? Elfogadás. Azon is túl? Megértés. És még azon is túl? Szeretet.

Negyedik óvodai napunk a pandémia óta kialakult rendhagyó, új tanévben. Reggelihez sorakozunk, libasorban, igyekezve betartani a távolságot. Az egyik kisfiúm hátra fordul, rámosolyog a hátánál álló roma kislányra, majd közel hajol és nyom egy nagy cuppanós puszit az arcára. Mindketten érezhetően nagyon boldogok. Hogy nem lenne szabad megpuszilniuk egymást? Óvodában az ilyesmit még a plexi válaszfal sem tudná megakadályozni.

2020. november 25.

Szüreti mulatság a nyárádmenti óvodákban

Csőszlány

A szüret óriási ünnep volt a régi időkben, a betakarításon túlmenően egy egész évi munka termését gyűjtötték be, ilyenkor kalákába összeverődve menetek ki a szőlős hegyoldalakra szüretelni. Megélénkült a hegy, vidám kacagás, énekszó töltötte meg a határt, a családok apraja, nagyja, rokonság, komák, barátok jó kedvvel végezték a munkát, melynek befejezésekor nagy mulatságot csaptak.

2020. november 17.