Együtt a Földért! Sok kicsi sokra megy

virágot ültettünk

Az elmúlt héten, április 22-én méltattuk a Föld napját. Óvni kell Földünket, azt a helyet, ahol élünk, ami otthont ad nekünk, ami körbevesz minket. Halljuk ezt a médiából, s nagyon sok helyről, azonban mégis azt látjuk, hogy az emberek többsége szemetel, nem törődnek a környezettel. Miért van az, hogy tudjuk, hogy védeni kellene a környezetet, ám mégsem ezt tesszük.

2021. április 28.

Egy óvodás ezer arca

egy óvodás ezer arca

Amikor egy gyermek első alkalommal készül belépni az óvodába, a szülő gondosan előkészíti, felöltözteti és bepakolja a hátizsákjába a legszükségesebb dolgokat. Néha a gyermek ki sem látszik a hátizsákja mögül, s csak mosolygunk rajta, hogy milyen kicsike, de mégis hogy elbírja azt. Pedig abban a hátizsákban nemcsak cserecipő, csereruha, innivaló, kedvenc játék van, hanem benne van a gyermek egész addigi élete. Az érzései, félelmei, szokásai, a kíváncsisága, s a szülőkről való leválás keserédes könnyeinek a súlya.

2021. április 22.

Tavasz… megújulás

tavasz

Itt a tavasz, ilyenkor megújul a természet, kivirágoznak a fák, kizöldül minden. De vajon mi van velünk, emberekkel, mi is megújulunk ilyenkor?

Számomra nagyon fontos, hogy időnként nézőpontfrissítést tartsak, megújuljak lélekben és testben is. Óvodapedagógusként munkám során is többször kell megújulnom, hogy új lendületet nyerjek.

2021. április 15.

Eljött húsvét hajnala… húsvéti szokásaink az óvodában

húsvéti tojások

A húsvét a tavasz legnagyobb ünnepe. Szerte a nagyvilágban a megújulás és ujjá születés ünnepe, számos régi és új hagyomány társul hozzá. Bár keresztény ünnep, de mégis mindenki megünnepli vallástól és hittől függetlenül.

2021. április 08.

Quilling - papírcsíktechnika. Ötletek óvó néniknek, szülőknek és gyerekeknek

quilling

A quilling, vagy papírcsíktechnika fogalmával már biztosan sokan találkoztak. Én mindössze néhány éve ismertem meg, mikor hitetlenkedve néztem kolléganőmet, ahogyan elképesztő kézügyességgel tekerte a vékonyra vágott papírcsíkokat, virágokat alkotva az így felcsavart köröcskékből. Akkor azt gondoltam, soha nem fogom tudni elsajátítatni ezt a módszert, aztán megpróbáltam. Először vékony csíkokat vágtam egy fehér papírlapból, majd elkezdtem őket feltekerni hurkapálcára, az így kapott köröket összeragasztottam, aztán tovább kísérleteztem, indákat ragasztottam rá.

2021. április 01.

Legyen vége, fuss el végre!

begyakorolt mozdulatok

„Hol volt, hol nem volt, amikor még maszk senkin sem volt, Eperfalva rejtett zugában boldogan játszadoztak egymással, a kis Epermanók. Ám egy napon, az önfeledt nevetéssel átszőtt barátságaik fölé egy sötét fekete felleg tornyosult, aminek a tetején, ott ült büszkén és határozottan a nagyhatalmú úr, Korona báró. Szörnyű betegséggel fenyegető apró katonáit szabadította mindenkire, félelmet és aggodalmat keltve. Az emberek felvették a harcot ellene. Védekeznek még mai napig is, ahogy tőlük telik, de az idő szalad, és a boldog békeidők lassan már csak az emlékeikben léteznek.

2021. március 13.

Óvoda/Iskola másként program a romániai oktatásban

Óvoda másként

A romániai oktatási gyakorlatban 2016-ben életbe lépett a Iskola másként (Şcoala Altfel) elnevezésű program. Az Oktatási Minisztérium 5.034/29.08.2016 számú rendeletében találkoztunk vele először.

Mit is takar ez a program?

2021. március 13.

Tavaszköszöntő… Tavasztündér ünnepel

Kézzel készített ajándék

Székelyföldön a tél mindig igazi, hóviharral, jéggel, faggyal és hideggel, soha nem kell búsulni, hogy nem örülhetnünk a hónak, a téli játékoknak, azoknak a csodáknak, amelyet egyedül ez a kicsit zord évszak kínál. Ám éppen ezért, hiszen jóból is megárt a sok, március kezdetén már mindenki nagyon várja tavaszt, egytől egyig, a kicsitől a nagyig. Már az első melegebb napon felderül szinte mindenki, bármerre nézünk mosolygós arcokat láthatunk.

2021. március 11.

Egy bögre törődés

egy bögre törődés

Ha lenne egy varázsbögrém, akkor abban sosem hűlne ki a kávém. Sosem felejteném azt a bögrét valahol egy szekrényen az ebédlő és a csoportszoba között, mert valamelyik óvodásom segítségért kiált a mosdóból. Mindig varázsolnék bele elegendő türelmet, kreativitást, elfogadást, de ami biztos, hogy nem hiányozna a bögréből, az a törődés lenne. Törődés gyermekek, szülők, kollégák iránt. Nekem ilyen varázsbögrém nincs, de szerencsére az óvodásaimnak van!

2021. március 08.

Öröm óvodába járni

óvodások

Egy pályakezdő pedagógus nagyon elszánt, ambiciózus, tele van ötletekkel. Frissdiplomásan, pályakezdőként elméletben mindent tudunk, hogyan kell csinálni, s alig várjuk, hogy ezt gyakorlatban alkalmazzuk. Így voltam ezzel én is, s még sokan mások is, úgy hiszem. Ám a valóság teljesen más. Igaz, tanulmányaim során többször voltam gyakorlaton, de az nem olyan, mint mikor „élesben” én vagyok az óvó néni. Nekem kell egész nap a gyerekekkel lenni, foglalkozni velük, fejleszteni, óvni-védeni, vigasztalni őket.

2021. március 04.