madáritató télen

 

A madarak téli etetése megkönnyíti megkönnyíti áttelelésüket és nem utolsó sorban remek lehetőség a megfigyelésükre. Fontos, hogy minél előbb megmutassuk az ovis korú gyerekeknek, mit tehetnek a madarak védelméért, hiszen ebben a korban még nagyon fogékonyak az efféle ismeretekre.

Télen nem minden madarunk vonul melegebb tájakra, számos faj itthon marad. A tőlünk északabbra fekvő területek madarainak Magyarország jelenti a telelőterületet. Vajon hogyan tudunk segíteni nekik a téli hónapok átvészelésében?

Hazánk klímája és környezetének állapota még lehetővé teszi, hogy az itthon maradt madarak emberi segítség nélkül is átvészeljék a telet. Ugyanakkor ez nem jelenti azt, hogy a kis barátaink ne fogadnák jó szívvel az ember segítségét: etetésük, itatásuk könnyebbséget és biztonságot jelent számukra, de csak akkor, ha ezt folyamatosan, egész télen végezzük, egészen a talaj menti fagyok tartós megszűnéséig.

Alapszabályok, amiket feltétlenül szem előtt kell tartanunk

  • Etetni csak az énekesmadarakat szabad, őket is kizárólag a kemény téli hónapokban.
  • A vízimadarak és a vonuló fajok itthon telelő egyedeinek, mint például a fehér gólyának az etetése szigorúan tilos, mert lehet, hogy azzal ellentétes hatást váltunk ki.
  • A madarak könnyen megszokják és számítanak az etetőhelyre, évről-évre akár messziről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni. Ha egy nap nem tudnak eleget táplálkozni, mert nem töltöttük fel az etetőt, könnyen elpusztulhatnak a következő hideg éjszakán.

Egy forgalmas madáretető látványa a gyerekeket és felnőttet egyaránt elbűvöli, illetve mozgalmassá, élővé teszi a téli álmát alvó tájat. Nincs is kedvesebb látvány, mint amikor a jól fűtött óvodás csoportszoba ablakain keresztül figyelemmel kísérhetjük a madáretető különleges vendégeit, és gyönyörködnek bennük.

Magyarországon potenciálisan ötven madárfaj, többségében énekesmadarak látogatják a kertek, parkok, erkélyek és ablakpárkányok etetőit. A széncinegék, kék cinegék, csuszkák, meggyvágók, tengelicek, zöldikék, erdei- és fenyőpintyek, mezei- és házi verebek az óvodák udvarán is megjelennek, ha idejében feltöltjük a madáretetőket.

Mit tegyünk az etetőbe?

  • A legfontosabb madáreleség a magas olajtartalmú fekete napraforgómag.
  • Keverhetünk hozzá kölest, búzát és más apró magokat is.
  • Fontos téli etetőanyag még az állati zsiradék: a szalonnabőr, a faggyú és a cinkegolyó.
  • A lágysajtot sok rovarevő madár kedveli, különösen a vörösbegy.
  • Az alma a madarak kedvelt csemegéje, ezért szívesen fogyasztják.
  • Adható madaraknak még főtt rizs, főtt tészta, levesben főtt zöldség, amit elsősorban rigók, rovarevők fogyasztanak.
  • Kenyeret, morzsát soha ne tegyünk madáretetőbe, mert ezek az idő múlásával erjedésnek indulnak és bélgyulladást okozhatnak, mely a madarak pusztulásához vezethet.

A madarak itatása egész évben fontos, ezért a jeget távolítsuk el és öntsünk friss vizet az itatóba, hogy azokat folyamatosan használni tudják.

Az ovisokhoz az érzelmeiken keresztül vezet az út. A madarakat figyelő és közben kérdező óvodásnál motiváltabb partnert keresve sem találhatunk. Egy kis történetet elmesélésével a szegény kis madárka keserves téli életéről máris megnyertük a madáretetés híveinek őket. Valószínűleg soha nem fogják elfelejteni az így szerzett élményeket.

 

 

2022. január 11.
Fecske Gábor László