Óvoda másként

A romániai oktatási gyakorlatban 2016-ben életbe lépett a Iskola másként (Şcoala Altfel) elnevezésű program. Az Oktatási Minisztérium 5.034/29.08.2016 számú rendeletében találkoztunk vele először.

Mit is takar ez a program?

A hivatalos meghatározása így hangzik: Az Iskola másként egy olyan nemzeti program, amelynek célja, hogy hozzájáruljon az óvodáskorú gyermekek/diákok tanulási kompetenciájának és szociális-érzelmi képességeinek fejlesztéséhez. A program időtartama 5 egymást követő munkanap a tanév folyamán, és az egyes iskolák saját döntésük szerint tervezhetik meg, hogyan kívánnak benne részt venni. A tanárok, tanítók, óvónők megtervezik, majd felmérik és értékelik a készségek és képességek fejlesztésének hatékonyságát.Az Iskola másképp nemzeti program kísérleti teret kínál, amelyben mind a tanárokat, mind a diákokat arra ösztönzik, hogy mutassák meg kreativitásukat, és ötvözzék az elméletet annak mindennapi életében történő alkalmazásával.Mind az óvodai, mind az iskolai életben ez azt jelenti, hogy kicsit kilépünk a megszokottból, bár az óvodai élet kicsi gyerekekről lévén szó nagyon is interaktív és gyakorlat közeli, ekkor azonban túllépünk az óvoda falain, és olyan dolgokkal ismerkedünk, amelyekre a hétköznapokban nincs időnk, lehetőségünk. Például meglátogatunk egy pékséget, tapasztalati úton, interaktívan tanuljuk meg a kenyér készítésének a folyamatát, amely még élvezetes is. Ma már nagyon kevés háztartásban készítenek otthon kenyeret, még pár falusi nagymama esetleg süt a kemencében igazi ropogós hajú (héjú), pityókás (krumplis), káposztalapis (káposztalevél) aljú finom házi kenyeret. De a legtöbb gyerek nem tudja, hogy miből és hogyan készül, hiszen csak az üzletből vásárolják meg a készen. Ebben a projektben meglátogathatunk más szakműhelyeket, közös programokat szervezhetünk a testvéróvodáinkkal, elmehetünk nagyobb kirándulásokra, játékos sporteseményekre vagy bábrendezvényekre. De még ha az óvoda falain belül is maradunk a rossz idő, esetleg anyagi vagy más okok miatt, a helyi intézményekkel, közösségekkel, szülőkkel is élvezetessé, mássá tehetjük a felfedezést, kutatást, feltárást, amely örök élmény maradhat minden gyerek számára.Az én csoportjaimban ezen az Óvoda másként héten a helyi tűzoltókat, rendőröket, orvosokat szoktuk bevonni a munkába, általában ezeket a programokat közösen szervedzzük a másik óvodai csoporttal, vagy kisiskolás osztályokkal. A gyerekek nagy élvezettel ülnek be a tűzoltó vagy rendőrautóba, szívesen próbálják fel az egyenruhákat, sisakokat, csillogó szemekkel nézik, hallgatják a tűzoltó és a rendőri munka bemutatását. Egy fogorvosi rendelő meglátogatása is nagy előnnyel jár, hiszen van olyan gyerek, aki sosem volt még ilyen helyen és nagyon fél. Így bátorságot nyerhetnek, megláthatják, milyen kedves a doktor néni/bácsi és nincs is mitől félni annyira, közben pedig megtanulják a helyes fogmosás gyakorlatát, meg, hogy milyen élelmiszerektől kell megóvni a fogakat, hogy egészségesek maradjanak. Úgy tűnhet, hogy ezekről a dolgokról amúgy is beszélgetünk a mindennapjaink során, de sokkal nagyobb élményt, maradandó tapasztalást jelent, amikor ott van a gyerek, látja, tapintja, hallja, érzi, átéli az ismereteket.A környezettudatosság jegyében szemétszedő nap is beiktatható. A környezettel harmonikusan együtt élünk, a Föld adja a táplálékot, a vizet, a levegőt, de nekünk is tenni kell érte, meg kell óvnunk, védenünk. Ehhez hozzátartozik, hogy ne szennyezzük a környezetet, ne dobjuk el a szemetet, hanem szelektíven gyűjtsük, ültessünk virágokat, fákat, ne csak vágjuk őket. Építsünk a magunk érdekében is, ne csak rongáljunk! Ültettünk már virágokat, sőt hagymát is az óvoda udvarára. A gyerekek nagy örömmel tették szebbé, virágossá az ovi udvarát, kis játéköntözőkkel öntözgették, még sokszor túlságosan is, olyan nagy lelkesedés volt bennük. Hát még mekkora volt az öröm, amikor kizöldült a hagymánk és zsíros kenyeret ehettünk, zöldhagymával. Ekkor még az is lelkesen rágcsálta a hagymát, aki amúgy otthon soha meg sem kóstolta, de hát tudjuk a közösségi erő mennyire motiváló és jótékony hatással van a fejlődő személyiségre.Volt alkalmunk az évek folyamán sportnapot is tartani, amikor egy testneveléstanár segítségével tettük izgalmassá, élvezetessé a mozgást, játékok segítségével.Az Óvoda másként hét színes, változatos, izgalmas, a kreativitásnak semmi sem szabhat határt, a csoport erőforrásaihoz mérten megtervezett programmal felejthetetlen élményekkel, tapasztalatokkal bővül tudásunk tárháza.Tehát KALANDRA FEL!

2021. március 13.
Nagy Tímea
Nagy Timea

Óvónő vagyok. Erdélyben születtem, Marosvásárhelyen, egy a városhoz közeli falucskában élek. Tanulmányaimat a marosvásárhelyi Babeș–Bolyai Tudományegyetemen végeztem.

Írásaimmal célom, hogy bemutassam a közösségeinkben folyó néha nehéz, de annál csodálatosabb munkát és azok eredményeit. Népi hagyományaink megőrzése rajtunk is áll vagy bukik. Az óvodában rakjuk le a kibontakozó életek alapjait, az első behatások életre szóló élményt jelentenek, ezekből építkezünk. Az átélt élmények örökre szólnak. Remélem, az olvasó is meglátja a csodát, amelyet a gyermeki szívek vidám együttdobbanása jelent.