Kegyes hazugságok: Mikulás és az Angyal

Gyerekkorom legszebb emlékei voltak, amikor a Mikulásra és az Angyalra vártam. Nálunk sosem volt beöltözött Mikulás bácsi, hanem csak a semmiből egy kopogás és máris a kiscsizma tele volt, volt nagy öröm, találgatás, hogyan tudott bejönni, és hova tűnt olyan hirtelen. Az angyalvárás még izgalmasabban telt, hiszen akkor már volt karácsonyfa is, egész nap vártam, mikor szólal meg a csengő, mert csengő jelezte, hogy nálunk járt.

2021. december 02.

Kényes kérdés: a vallás

• ,,Aki azt akarja, írassa a gyerekét egyházi óvodába, aki nem, azt hagyják békén.”
  • ,,Nem vagyok vallásos, és valahogy nem fér össze az imádni szó és valakihez beszélni és kérni tőle dolgokat, aki lehet sose létezett… Én magamban hiszek.”
  • ,,…bizony nem az óvoda dolga meghatározni azt, hogy ki milyen keresztény értékek szerint éljen”
  • ,,Semmilyen állami intézményben nincs helye a vallásnak!”
  • ,,Az egyháznak az egyházi intézményekben a helye és pont!”

Ezek az olvasott Facebook-kommentek indították e

2021. november 04.

Képernyők előtt

tévénézési szokások

Televízió, média, telefon, Facebook, online játékok, intelligens kütyük… Szüksége van erre egy gyereknek a mindennapi életben? Miért olyan nehéz lekötni az oviban a gyerekek figyelmét? Miért érezzük azt, hogy egyre több gyerek, egyre többször reagál helyzetekre agresszívan?

Kíváncsi voltam, ezért egy gyors felmérést végeztem óvodás korú gyermeket nevelő ismerőseim körében ezzel kapcsolatban. Igyekszem röviden vázolni az eredményeket.

A 26 válaszadóból 16 lányos, 10 fiús szülő.

2021. október 07.

Óvodakezdés és a szeparációs szorongás

óvodakezdés - kérdések

Elkezdődött egy újabb tanév. A csöpp kis gyereksereg óvodába indul, van, aki vidáman, van aki pedig sírva ballag.

Elválni anyukától, ölelő két karjából kiszakadni nem könnyű feladat, ahol biztonság, nyugalom, szeretet, melegség van és az a finom anyuka-illat, amit soha senki nem pótolhat.

Édesanya csak egy van!

Mit jelent az óvodakezdés egy csöppségnek?

2021. szeptember 02.

A gyerekek és a vírus - Meséljünk!

Talán már sokat boncolgatott témává vált a vírus jelentette károk feltérképezése, hiszen nem csak anyagilag, de egészségügyileg, lelkileg is megviselte a Föld lakóit. Mikor mi felnőttek is gyakran kapkodjuk a fejünket, és egyik pillanatról a másikra változik meg az életünk, gondoljunk csak bele, mi mehet végbe egy gyerek lelkében. Az a bizonytalanság, az a félelemérzet, ami bennünk megvan, ugyanúgy átragad rájuk, megérzik a nagy feszültséget, a nagy nyomást. A gyerekek élete is fenekestől felfordult, az online oktatás, a home office az ő életükben szintén változást hozott.

2021. augusztus 19.

Kinek nehezebb?

búcsú az ovitól

A 2020-2021-es tanév Romániában június 25-én befejeződik.

Lejár egy korszak, véget ér valami. Búcsúzni kell, búcsúzni nehéz. Számomra a csoportommal két év adatott, és most nemcsak a nagycsoportosok búcsúznak, hanem az óvónénijük is.

2021. június 24.

(V)iszonyok

Viszony, tehát kapcsolat. Óvodai közegben milyen kapcsolatokról beszélhetünk?

Az oktatási folyamatot bonyolult kapcsolati hálózat szövi össze, amely egy gépezet része. Ahhoz, hogy a gépezet jól működjön, ezeknek a kapcsolatoknak is jól kell működniük, kiegyensúlyozottnak, hatékonynak, toleránsnak, hatékonyan kommunikálónak és együttműködőnek kell lenniük.

Milyen kapcsolatokra gondolok?

2021. május 20.

Óvoda/Iskola másként program a romániai oktatásban

Óvoda másként

A romániai oktatási gyakorlatban 2016-ben életbe lépett a Iskola másként (Şcoala Altfel) elnevezésű program. Az Oktatási Minisztérium 5.034/29.08.2016 számú rendeletében találkoztunk vele először.

Mit is takar ez a program?

2021. március 13.

Múlt, jelen, jövő a székelyberei óvodában

illusztráció

A MÚLT

Székelybere Romániában a Bekecs-hegy lábánál elterülő szűk völgyben található, Nyárádszeredától 6 km-re. A 1902-es református egyházi évkönyv feljegyzései szerint tudni lehet, hogy a falu lakossága református vallású volt, ekkor 411 főből álló leányegyházként működött. Összehasonlítva a 2002-es népszámlálási adatokkal, amely 251 lakost számolt, jelentősen csökkent a faluban élők száma az elmúlt száz év alatt.

2021. február 01.

Ünnepi varázslatok (2.)

karácsony

A gyerekek hatalmas élménye a Mikulás várása, ennek az időszaknak egy újabb varázsa, a kedves, öreg ajándékozó piros ruhás bácsi, aki a rénszarvas szánon érkezik közénk, és hozza a finomságokat.

2020. december 16.